Protezy

Nalot na protezach pojawia się bardzo często, gdy kamień nazębny i osad pojawia się na zębach pacjenta, przenosi się on także na protezę. Płytka protez, tak nazywany jest nalot na protezach, ukazuje się najczęściej na uzupełnianiach protetycznych, które nie są dokładnie czyszczone przez pacjenta. Niedostateczna higiena jamy ustnej, powoduje, że osad może nie tylko zaszkodzić zębom pacjenta, ale i samej protezie.

Szczególnie ważna higiena powinna dotyczyć górnej powierzchni protezy, gdyż:

  • jej powierzchnia styka się z tkankami zęba, co powoduje, że bakterie osadzają się na protezie
  • gdy proteza jest źle założona i panują w niej warunki wilgotnościowe, jest to idealne miejsce na rozwój drobnoustrojów
  • oczyszczanie śliną protezy jest trudne i prawie niemożliwe

Wzrost płytki z drobnoustrojami, jest najwyższy u osób, które nie ściągają na noc protezy zębowej.

Mitem jest, że gdy pozostawicie w szklance ze zwykła wodą protezę, to nie dostaną się do niej bakterie. Efekt w tym wypadku jest odwrotny, trzeba bowiem stosować specjalne pastylki, do których wsadzana jest proteza, wtedy żadne bakterie nie dostaną się do niej.

Higiena jamy ustnej w momencie kiedy pacjent ma założoną protezę jest bardzo ważnym warunkiem, który trzeba spełniać by mieć zdrowe zeby i by proteza służyła przez długie lata.

W celu pozbycia się płytki nazębnej i protezowej trzeba codziennie pamiętać o myciu zębów, warto także zakupić specjalną szczoteczkę do protez oraz po każdym posiłku usuwać resztki pokarmowe znajdujące się w szparach protezy.